Přihlášení do systému pro rodiče a lektory

Série rozhovorů 7 statečných: 4. díl s šéfredaktorem Rádia Junior Adamem Kebrtem

Sedm rozhovorů se zajímavými lidmi, jejíchž svět je stále napojen na ten dětský, stejně jako ten náš

Tento 4.díl se Radka Dobiášová, která má na starosti marketing v KROUŽKÁCH, bude ptát šéfredaktora dětského Rádia Junior Adama Kebrta. 

 

Adame, jak byste nejlépe popsal Vaše napojení na ten náš dětský svět?  

Říká se, že muži prý navždy zůstávají tak trochu malými kluky. A ještě se také říká, kdo si hraje, nezlobí. Když máte doma osmileté „torpédo“ (dcera Nela), vzniká z toho ideální lektvar pro práci na dětské rozhlasové stanici, konkrétně na Rádiu Junior. 

 

Řekněte nám více o Rádiu Junior 

Rádio Junior je jediná plnohodnotná rozhlasová stanice pro nejmenší posluchače v České republice, možná v Evropě, řekl bych i ve světe (vtip). Ne, ale teď vážně. Rádio Junior vysílá 24/7, vysílá živě v ranních hodinách, než jdou děti do školy a poté odpoledne a večer. Vysílá také klasické rozhlasové pohádky, krásné rozhlasové hry i četby. Poslouchat můžete prostřednictvím digitálního rozhlasového vysílání DAB+, najdete nás také na internetu, v mobilní aplikaci Rádia Junior, v aplikace mujRozhlas i třeba na digitální televizi (DVB-T/T2).

 

Je známo, že Rádio Junior patří pod Český rozhlas – a ten slaví letos 100 let vysílání. Slavili jste i na Junioru? 

Ano, slavili a celý rok 2023 se nesl, nejen na Rádiu Junior, ale v celém Českém rozhlase, jako rok oslav. Ovšem, největší dárek jsme dětem a všem posluchačům nadělili 1. března, kdy Rádio Junior oslavilo 10 let. Začali jsme vysílat v novém studiu, které je, a doufám, že dlouho bude, nejmodernějším vysílacím komplexem v celém rozhlase. Vyniká nadstandardní akustikou, prostorovým i barevným vyvážením a disponuje variabilním LED osvětlením po obvodu celého studia. Součástí je i zapuštěný dotykový 4K televizor. Ten se hodí pro výrobu krátkých audio a video formátů. 

Více: https://junior.rozhlas.cz/radio-junior-vysila-z-noveho-studia-otevreli-ho-lollipopz-lukefry-a-dalsi-hvezdy-8941779 

 

Pracovat v rádiu byl už mala Váš dětský den, anebo jste chtěl být jako většina kluků popelářem? 

Popelářem jsem být nechtěl z celkem pochopitelných důvodů. Jednak mě jako malého kluka budil ranní příjezd popelářského vozu a pak jsem si říkal, že přes léto jezdit popelářským vozem může být fajn, ale na podzim a v zimě to bude o zdraví. Z toho vyplývá, že jsem nechtěl být ani lékařem, ani princem z pohádky. I když někdy by se kouzelný prsten hodil, ale v dětství jsem se spokojil s automobilovým nebo motocyklovým závodníkem. Myslím tím snem.  

 

Určitě pravidelně hodnotíte sledovanost rádia. Kolik máte zhruba posluchačů? Zajímá dnešní děti vůbec audio vysílání?  

Denní poslechovost dle Radioprojektu je v průměru okolo 5 tisíc. Nutno ale říct, že hlavní cílová skupina Rádia Junior, tedy děti, není objektivně změřitelná. Úspěšnost konkrétních pořadů hodnotíme na základě ondemand poslechovosti – a to prostřednictvím webu a aplikace mujRozhlas.   

 

A nějakou veselou historku z vysílání byste neměl? A můžeme ji slyšet? 

Veselých historek mám několik, v Českém rozhlase pracuji od roku 2009, a hned v začátcích jsem úspěšně zašpuntoval vysílací studio Radiožurnálu. Všechno to začalo nenápadně, a to, když jsem měl načíst motoristický příspěvek o úspěšném československém automobilovém závodníkovi Karlu Lopraisovi. Věta zněla asi takhle: „Československou Tatru nejvíce proslavil Karel Loprais.“ Mimochodem zkuste si ji přečíst…. A jak si myslíte, že to dopadlo? První pokus zněl asi takhle. Československou Tatru nejvíce proslavil KaLel Loprais. Druhý pokusem se z KaLla stal Karel, ale příjmení Loprais jsem upravil na Loplajz a takhle to šlo asi pár minut. Na 165 pokus se podařilo, ale to už před studiem stála fronta rozhlasových bardů, kteří čekali, až se mi to podaří. Ale asi to nebylo tak hrozné, protože si mne v rozhlase nechali na dalších pár let. 

 

A co Vy a kroužky? Jaké jste jako dítě navštěvoval? 

Vždycky jsem měl blízko ke sportu a ke kreativním činnostem. V dětství to byl tenis, pak fotbal, chvíli jsem chodil na výtvarku, pár let jsem byl leteckým modelářem.  

 

Zkoušel jste třeba i nějaký kroužek, u kterého jste zjistil, že tohle Vám ale opravdu nejde? 

Nebyl to kroužek, ale mám dvě takové „hezké“ zkušenosti. V první třídě na ZŠ si nás přišli poslechnout nějací odborníci přes zpěv, jestli nemáme ve třídě nějaké talenty. Zabodoval jsem na plné čáře. V duetu se spolužákem Mirkem jsme vystřihli hit Není nutno, a kdyby se v té době pořádala pěvecká soutěž, tak jsme v takzvané hvězdné pěchotě. Děkujeme, chlapci, to stačí, ozvalo se po pár vteřinách. Vy už raději nezpívejte! A druhý „kroužek“ bylo vaření, kde jsem exceloval v házení uvařených špaget na strop…  

 

Jaký je Váš obecný názor na dnešní volnočasové aktivity pro děti? 

Je to velmi důležité. Nechci zmiňovat covid, ale doba je taková, hlavně s příchodem moderních technologií, že děti je každým dnem i hodinou těžké dostat ven. Za mého dětství měli rodiče opačný úkol. Dostat děti domů, dnes naopak ven. Proto jakékoliv volnočasové aktivity kvituji a budu jejich velký podporovatel.   

 

Máte dceru na základní škole. Navštěvuje i ona nějaké kroužky? Je spíše sportovní typ, nebo malý kreativec? 

Nela je kombinací svých rodičů. Navštěvovala tenis, gymnastiku, aktuálně zkoušíme atletiku a ráda chodí na výtvarku.  

 

A na závěr – co nejraději děláte ve svém volném čase? 

Je toho opravdu hodně. Věnuji se rodině, dcerce Nele, chodím cvičit, jezdím na kole, motorce, zajdu na tenis, brusle i dobré jídlo, nebo kávu. A někdy si rád dopřeju klidný, nikým ani ničím nerušený spánek, ideálně někde na horách.  

 

Adame, moc děkuji za čas, který jste nám věnoval a přeji hodně úspěchu nejen na pracovním poli.  

 

Rozhovorem provázela Radka Dobiášová. 

Radka pracovala přes 12 let v mediálním prostředí, v KROUŽKÁCH pracuje od roku 2019 a v roce 2020 nastoupila na post marketingové specialistky. Náplň práce na této pozici je velmi akční a různorodá, což ji vyhovuje, a to nejen proto, že je Blíženec. 

Svůj volný čas nejraději věnuje sportu, který provozuje pravidelně již od útlého dětství, anebo zahradničení, u které skvěle relaxuje. 

Řídí se mottem: „Nic se na tomto světě neděje náhodou.“