Přihlášení do systému pro rodiče a lektory

Rozhovor s Evou Sinkovičovou

7 statečných

Sedm rozhovorů se zajímavými lidmi, jejíchž svět je stále napojen na ten dětský, stejně jako ten náš v KROUŽKÁCH.    

Tento díl se bude vyptávat naše personální manažerka Tereza.     

„Přečtěte si rozhovor s moderátorkou Rádia Junior Evou Sinkovičovou, mimo jiné také autorkou úspěšného podcastu Zvídavec. Její pořad moc dobře známe, líbí se nám a řada nás, rodičů ho ráno poslouchá při rozvozu našich potomků do škol, tak je nám potěšením si popovídat právě s jeho zakladatelkou.  

Mimo jiné probereme, co Evu na pořadu nejvíce baví, co je na moderování nejtěžší, a jak plánuje pořad ZVÍDAVEC dál rozvíjet.  

Evi, představte nám, prosím, svůj pořad ZVÍDAVEC?  

"Je to můj první projekt, který jsem na Junioru rozjela a jsem moc ráda, že Zvídavec patří mezi nejúspěšnější podcasty Rádia Junior a jeho obsah občas přebírá i zpravodajský portál Českého rozhlasu iRozhlas pod hlavičkou Věda pro děti. Aktuálně jsme odvysílali již 400. díl – to znamená, že se vysílá už čtvrtým rokem.  
Je to vlastně taková encyklopedie zajímavostí. Každý všední den jedna zajímavost. Ráda komunikuji s posluchači a plním jejich přání. Často jim něco vrtá hlavou a chtějí, abych to pro ně zjistila. Když je to v mých silách, objeví se to v jednom z dalších Zvídavců. Díky Zvídavci si i já sama rozšiřuji obzory." 

Kdy si pořad mohou posluchači pustit?  

 "Poslouchat ho můžete každý všední den od 7:30 na dětské stanici Českého rozhlasu, na Rádiu Junior, v repríze pak v 18:10 nebo kdykoliv zpětně na našem webu www.radiojunior.cz a taky na nejrůznějších podcastových platformách." 

Kdybyste měla říct třemi slovy, co vás na pořadu baví nejvíce, co by to bylo?  

"Posluchači, zajímavosti, inspirace."  

A co je pro Vás při vysílání nejtěžší? Míváte někdy trému?  

 "Trému ani ne, spíš je někdy těžké dobře zformulovat komplikovanější témata, tak aby byly jednotlivé díly pro malé posluchače srozumitelné. Paradoxně bývají často velmi zapeklité ty nejprostší otázky, např. proč je obloha modrá."  

Kdo se podílel na tvorbě názvu pořadu Zvídavec? Vy osobně? Řekla byste o sobě, že jste zvídavá?  

"Název jsem vymyslela já sama jednou před spaním. Už vlastně ani nevím, jaké myšlenky k tomu přesně vedly, jen vím, že těsně před usnutím jsem si řekla, že to zní dobře, zapsala si to do telefonu a pak usnula.  
Myslím, že bych se mohla označit za zvídavého člověka. Dozvídat se zajímavosti a pak je sdílet mě moc baví."

Stalo se Vám někdy, že jste měla tzv. okno? Ať už v rádiu, či v divadle.  

"V rádiu naštěstí ne, ale v divadle už jsem to zažila. Vždy jsem se z toho nějak zachránila. Pomocí improvizace nebo tím, že jsem v textu pokračovala o pár vět dál. Naštěstí nikdy nešlo o zlomový okamžik hry. Ale je to opravdu nepříjemný pocit. Moc často se mi to ale nestává, na svoji paměť se zatím mohu docela dobře spolehnout. "

Kdo jsou vaši posluchači? Jsou to opravdu hlavně děti?  

"Určitě hlavně děti, ale nejen oni. Část posluchačů jsou rodiče, ale i prarodiče a samotní učitelé, kteří píšou různé dotazy a děkují za obsah, a to mě moc těší a baví. Zároveň i mí přátelé mi občas říkají, že si při cestě autem pustí občas Zvídavce a díky tomu získají zajímavá témata k hovoru s přáteli."

Chystáte se v pořadu udělat nějaké změny, např. prodloužit stopáž, přizvat hosty apod?   

"Zdokonalení jsem určitě otevřená, rádi bychom k některým vybraným dílům vytvořili i video obsah. Píší mi paní učitelky, že se Zvídavcem pracují v hodinách, vytvářejí i pracovní listy, takže pokud bychom ho dokázali dostat k ještě většímu počtu dětí, žáků, učitelů i rodičů, bylo by to skvělé! "

Dočetla jsem se o vás, že máte spoustu jiných aktivit, například se věnujete herectví a hrajete mimo jiné i v divadle pro dětské diváky Divadlo Minaret. A vedete také dětské herecké kurzy v rámci Domu dětí a mládeže.  Když se vrátím k našim kroužkům, pořádáme také v mnoha školách divadelní kroužky, umíte si představit být lektorem divadelních kroužků pro úplné dětské začátečníky? Naše kroužky navštěvují děti už od 1. třídy.  

"Asi ano, když se sejde dobrá parta, je to vždycky legrace. Před lety jsem dělala chůvu a obecně pracuji ráda s dětmi jakéhokoliv věku. Aktuálně mám ale na starost partu teenagerů mezi 12 a 16 lety, pod mou režijní taktovkou jsme nazkoušeli Deset malých černoušků od Agathy Christie a teď se chceme vrhnout do dalšího projektu."  

Když jste ještě studovala, měla jste už při studiu praxi v rámci Českého rozhlasu. Myslíte si, že je pro studenta vysoké školy praxe, či brigáda v oboru přínosem? Je jasné, že studenti jsou často vytíženi jak časově, tak i mentálně. My v KROUŽCÍCH máme mnoho zpětných vazeb od našich lektorů, že praxi zejména studenti z pedagogických fakult, u nás vyloženě oceňují, baví je, ale pak je spousta škol, kde o to zájem studenti nemají.  

"Praxe v oboru je stoprocentně přínosem. Už jen proto, že může člověk zjistit, že si to vlastně představoval jinak, a ještě své první zaměstnání třeba přehodnotit. U mě se to ale naštěstí nestalo. Vysoká škola je jistě časově náročná, ale minimálně během magisterského studia je většinou praxe přímo pedagogy doporučovaná. Chápu, že někdo raději věnuje čas placené brigádě, než neplacené stáži, ale za mě se ty zkušenosti vážně neztratí."  

Moc děkujeme za příjemný rozhovor, přejeme Zvídavci hodně spokojených posluchačů. A jedna odpočinková otázka na závěr. Jak trávíte volný čas právě teď v zimě?  

"Když je čas, tak na horách. Ráda lyžuji i jezdím na běžkách. Často ale taky jen tak doma s knížkou a čajem v ruce. S manželem a kamarády ale taky vyrážíme na nejrůznější kulturní akce, kterých je nespočet, stačí zapátrat."  

Evo, moc děkujeme za rozhovor, ať se vám daří v profesi i osobním životě.  

 

Rozhovorem provázela Tereza Kolářová.  

Terka pracuje v KROUŽKÁCH už třetím rokem na pozici personální manažerky. Má na starosti celé personální oddělení. Vystudovala Vysokou školu aplikovaného práva s oborem sociálně právní činnost a chtěla se věnovat právům a ochraně dětí. Proto jsou KROUŽKY její skvělou volbou, kde kombinuje personalistiku a dětský svět. Výběr lektorů a kolegů do kroužkového týmu je v jejích rukách a moc ji to baví. Zároveň je maminkou dvou kluků a jedné malé rošťandy, se kterými tráví nejvíce svého času.