VÍTEJTE V KROUŽKU: FLORBAL!

Florbal je kolektivní halový sport, při kterém se používá speciální florbalová hůl a velmi lehký míček. Věděli jste, že florbal je dnes nejrychleji se rozvíjejícím sportem v ČR a jedním ze tří na světě? Je to sport pro mladé, je jednoduchý, zábavný a velmi dynamický. Hráči při zápase mohou předvést nejen taktiku svého mužstva, ale každý z nich i svoji vlastní. A je to také jeden ze sportů, který mohou hrát stejně dobře jak muži, tak i ženy. Florbal patří k bezkontaktním sportům. Pravidla zakazují jakékoli vrážení, držení, sekání, hákování a jiné zákroky, běžné v hokeji. Mnoho pravidel bylo převzato z jiných sportů. Dalo by se říci, že se vzalo vždy to nejlepší a spojilo se to všechno dokonale dohromady. Výsledkem je florbal.

Cílem tohoto sportovního kroužku je naučit děti ovládat florbalovou hůl a práci s míčkem. Vysvětlit základní pravidla a bezpečnostní prvky tak, aby děti nemohly ublížit ostatním dětem v okolí. Do lekcí florbalu zařazujeme motorická cvičení, která pomáhají rozvíjet všeobecné pohybové návyky, dovednosti a celkovou obratnost (opičí dráhy, úponová cvičení, základní gymnastická a atletická cvičení aj.). V hodinách se můžete setkat i se zařazením kompenzačního cvičení, tyto cviky působí k prevenci poruch hybného systému. Dětem se postupně zvyšuje obratnost a flexibilita celého těla, schopnost koordinace a rychlost reakce.

 

Každý školní rok pořádáme velký Florbalový turnaj pro zimní a jarní sezónu, kterého se naše kroužky zúčastňují. Pokud si zvolíte pokročilejší kroužek florbalu, tzv. Florbal – liga, rozšíříme dětem ještě více počty zápasů a turnajů a budeme při trénincích navazovat na původní herní základy a taktiky, které jim byly vštípeny v předchozích ročnících.

Co děti po dokončení kroužku zvládnou?

  • Základní držení hole (hůl držet oběma rukama)
  • Dribling s míčkem v klidu a v pohybu (forhend / bekhend)
  • Vedení míčku na hokejce
  • Základní pravidla florbalu
  • Střelba z místa a z pohybu

Vhodné pro: děti od 4 do 15 let

Délka a čas trvání: v průběhu školního roku proběhne 30 lekcí po 60 minutách (ZŠ) a 30 minutách (MŠ)

Průběh hodiny: Lekce probíhají formou ukázky se slovním doprovodem a nácvikem s opravou od lektora.

Co mít s sebou: florbalovou hůl, míček, pohodlný sportovní oděv a vhodnou sportovní obuv, lahev s pitím.

Poznámka: S výběrem správné hokejky pro vašeho malého hráče nebo hráčku vám rádi pomůžeme a můžete si ji rovnou zakoupit i v našem e-shopu.

V případě, že se Vaše dítě vyprofiluje na brankáře, doporučujeme pořídit brankářskou helmu, chrániče a rukavice. Výbava brankáře není na kroužku k zapůjčení.

Máte-li doma aktivní dítě, které po škole potřebuje vybít přebytečnou energii, pak neváhejte a do kroužku Florbalu jej jednoduše přihlaste. Těšíme se na vás!

Návod pro výběr florbalové hole

O výběru správné florbalové hole rozhoduje více parametrů a zde vás seznámíme se základními z nich. Pokud se rozhodnete zakoupit hůl přímo z našeho e-shopu a nevíte, jak má být hůl správně zahnutá či velká, níže je krátký návod ke správnému výběru. Lektor po zaplacení hůl donese na nejbližší hodinu, a pokud by hokejka nebyla optimální, není problém jí vyměnit a na další hodinu přinést novou vhodnější hůl. Cena florbalové hole začíná od 550,- Kč.

Zahnutí hole

Zahnutí hole je nejdůležitější faktor při jejím výběru. Nedoporučujeme hole s rovnou čepelí prodávané v obchodních řetězcích, protože velmi negativně ovlivňují práci s míčkem. Rozlišujeme levé a pravé zahnutí hole. Pokud hůl (doma postačí například násada od koštěte) drží vaše dítě levou rukou dole, zakupte „levou hůl“, pokud ji drží pravou rukou dole, jedná se o „pravou hůl“. Ve většině případů vezme vaše ratolest hůl do ruky intuitivně, prostě mu to jde na jednu stranu mnohem lépe než na druhou.

Shrnutí: pokud držíte hůl způsobem, kde je levá ruka dole, zvolte zahnutí levé, pokud držíte hůl tak, že pravá ruka je dole, zvolte zahnutí pravé.

Délka hole

Druhým nejdůležitějším parametrem je délka hole. Častou chybou u dětí je hra s holemi pro dospělé (délka 95 cm). Příliš dlouhá hůl překáží hráči při technice a krytí míčku, zhoršuje jeho střelbu a hlavně nerovnoměrně zatěžuje hráčova záda a hrozí zranění. Správná délka hole je k hráčovu pupíku, maximálně 4 cm nad. Zde je orientační tabulka pro správný výběr délky hole. Proto je nejlépe, když si hůl objednáte přímo od lektora, který poradí s optimální velikostí a zahnutím hole.

Výška hráče/Délka hole:

100 – 120 cm =  60 cm
110 – 130 cm = 65 cm
120 – 140 cm = 70 cm
130 – 150 cm = 75 cm
140 – 160 cm = 80 cm
150 – 170 cm = 87 cm
160 – 175 cm = 92 cm
175 – 180 cm = 96 cm
> 180 cm = > 100 cm

Certifikát hole

Pro bezpečnost hráčů je důležité, aby hole byly certifikované Mezinárodní florbalovou federací IFF. Všechny certifikované hole jsou označené logem. Tyto hole jsou testovány, aby nebyly nebezpečné jejich majiteli ani ostatním hráčům na hřišti a nehrozilo jim při kontaktu s nimi žádné zranění (např. fraktura nohou). Certifikacím věnujte prosím zvýšenou pozornost, neboť v obchodních řetězcích se stále prodává mnoho necertifikovaných holí. Zvláště nebezpečné jsou pak hole s hliníkovými a duralovými tyčemi (poznáte je tak, že jsou těžké a nepruží). Od Kroužků si můžete koupit certifikované hole, které používají hráči v nejlepších klubech v ČR.

Tvrdost hole (flex)

Výběr správné tvrdosti hole je dán hlavně váhou hráče a s ní související silou. Zvolíte-li si příliš tvrdou hůl, nebude při střelbě dostatečně pružit a střela tak bude slabší. Měkčí hůl také obvykle znamená lepší kontrolu míčku. Čím vyšší je uváděné číslo (např. 27 mm), tím je hůl měkčí. Obecně doporučujeme pro děti hole tvrdosti 30 – 40 mm. Mezi další parametry ovlivňující výběr hole patří například tvar rukojeti (oválné, kulaté), jejichž volba je však individuální záležitostí. Ve specializovaných florbalových prodejnách vám s výběrem nejvhodnější hole pro vaše dítě jistě ochotně poradí nebo se s důvěrou obraťte na naše lektory.

Rozvrh kroužku Florbal